Ātrā palīdzība apdegumiem

Komentāri · 153 Skatījumi:

Tautas līdzekļi saules un sadzīves apdegumu ārstēšanai

Vasara, saulīte, pludmale, siena vāls vai ravējamā vaga… Un dermatologiem ģībonis klāt iedomājoties vien laucinieku sauļojuma musturus… Vai neuzmanīgi paķerta cepešplāts un domas vien par čūlu un noplīsušo ādu uzdzen šausmas.
Nestrīdēšos par aptiekas preparātiem – ja kāds savu atradis un ir apmierināts – lietojiet.
Varat arī papētīt, ko visu labu gatavo mūsu pašu zāļu zinātāji – ir vienkāršāki līdzekļi un sarežģītāku salikumu ziedes, kas darbojas ne sliktāk (ja ne vēl labāk kā rūpnieciski ražotie). Esot tirdziņos, vai pētot internetā piedāvāto, ir vērts krājumos iegādāties kādu smērīti, eļļiņu vai losjonu apdegumiem un sīkām brūcēm.
Dabas līdzekļiem, ko izmanto apdegumu un brūču ārstēšanā ir labas pretiekaisuma un šūnu reģenerējošas īpašības. To sastāvā var būt bišu produkti, zosu, strausu u.c. tauki, dažādas eļļas (piemeram, kaņepju), kas kalpo kā vielu nesēji un pašas dod savu dziedniecisko efektu, sveķi, ārstniecības augi – populārākie : asinszāle, alveja, lavanda, klinģerīte, kumelīte.
Nav kādas vienas vispareizākās smēres. Katrs dziednieks gatavo pēc savām, atstrādātām metodēm, ko ir pārbaudījis uz sevis un sava cilvēku loka. Ja nepatīk pirmais nopirktais produkts, papētiet sastāvu, mēģiniet saprast, kas nepatika un pamēģiniet kādu citu vai no cita pārdevēja.
Ko katrs pats var
 
Asinszāles eļļa.
Man šķiet visprecīzāk būtu teikt asinszāles izvilkums eļļā. Preparāts jāgatavo “ar skatu nākotnē”. Primāri izvēlamies eļļu – vai kādu jums tīkamu kosmētikā lietojamu no specializētiem veikaliem, vai labas kvalitātes pārtikas eļļu. Skatāmies, lai eļļai ir liels derīguma termiņš. Tas arī noteiks, cik ilgi būs derīgs jūsu pagatavotais izvilkums, bet jūs taču to gribēsiet lietot nākamgad.
Salasa asinszāles ziedus (var ar mazajiem ziedkātiņiem, kas nāk līdzi noraujoties, bet ne visu augu ar visu tā kātu). Ja grib (vai tā ir sanācis, kamēr no pļavas tikāt līdz mājai) var ziedus nedaudz apvītināt.
Liekam tīrā burkā gandrīz pilnu un lejam virsū eļļu, aizvākojam. Liek tumšā vietā uz 2-3 mēnešiem. Ik pa laikam burku apgroza, lai viss vienmērīgi sajaucas, aprauga, vai nebojājas, nerūgst, vai nenotiek kas cits jocīgs. Ja būsiet izvēlējušies gaišu eļļu, tad redzēsiet, ka tā ar laiku sakrāsojas sarkana.
Ja šķiet sarežģīti – paskatieties kādu videopamācību. Ir ļoti vienkārši. Tikai prasa laiku. Toties pēc tam varēsiet lietot gan tīrā veidā, gan pievienot kādiem citiem izstrādājumiem.
 
Alveja
Tāda aug gandrīz vai katrā mājā. Kam vēl nav, ar steigu jāapgādājas.
Ātrā palīdzība – nogriež alvejas lapu, atgriež gareniski vaļā un sasmērē apdegušās vietas. Var arī drusku advancētāk – sablenderēt vai samalt putrā un smērēties ar to. Ja ir pieredze, var šādu putru jaukt kopā ar citām saimniecībā pieejamām labām lietām un pagatavot smērīti.
Specializētos veikalos ir nopērkams alvejas gels. Tur gan rūpīgi jālasa sastāvs un jābūt pārliecinātiem, ka tas tiešām ir alvejas sulas gels, nevis kaut kāda želeja, kas alvejai patālu blakus stāvējusi. Ja laimējiet tādu, kvalitatīvu nopirkt – var smērēt vienu pašu vai pievienot gatavojot smēres.
 
Lavandas un tējaskoka ēteriskās eļļas.
Arī šīm divām vajadzētu būt katrā mājā. Nepērkam aptiekās vai lētajos veikalos par pāris eiro! Ja ir zināms uzticams ražotājs un tirgotājs – pērkam no tā. Ja nav zināms, skatāmies, kas rakstīts – vai tie ir reklāmas saukļi par jauku aromātu un nomierinošo ietekmi, vai tomēr daudz “tehniskās” informācijas. Jābūt pieejamai informācijai par auga izcelsmi, latīniskajam nosaukumam, ieguves veidam. Un galu galā – var apjautāties pirtniekiem un aromaterapeitiem, kur labāk to mantu pirkt.
Lavandas ēteriskajai eļļai ir ļoti labas reģenerējošas īpašības, tā ātri “nomierina” kairinājumu un noņem sasārtumu. Tējaskoka ēteriskā eļļa varētu teikt ir top līdzeklis pret dažādiem iekaisumiem, un interesanti, ka tā labi sadarbojas ar citiem līdzekļiem un pastiprina to iedarbību. Var lietot abas reizē. Var tējaskoka ētrisko eļļu pievienot, ja problēma ir lielāka.
Tātad pēc sauļošanās paņemam plaukstā nedaudz eļļas vai ikdienas krēma, piepilinām kādus 3-5 pilienus lavandas ēteriskās eļļas, samaisām un sasmērējam cietušās vietas. Kam lavandas aromāts patīk – bonusā būsiet smaržīgi, kam nepatīk – gan jau pacietīsiet, toties ādu nemetīsiet.
Ja gadījies “piecept” rokas pie karstas pannas – cik vien ātri iespējams, cietušo vietu apsmērē ar lavandas ēterisko eļļu, pēc laika, kad atsāk sūrstēt, apsmērē no jauna. Apsmērē, nevis uzlej puspudelīti.
Lavandas un tējaskoka (un vēl dažas, ko šoreiz neminēšu) ēteriskās eļļas ir vienīgās, ko var lietot neatšķaidītas, ko var likt uz brūcēm.
Ja apdegums, vai kāda brūce jau ir iekaisuši, tad ir lietderīgi to apstrādāt ar tējaskoka ēterisko eļļu. Dziļākas brūcītes, iztīra un tās sasmērē ar tējaskoka ēterisko eļļu. Plašāku apgabalu apstrādei to pievieno pamata kopšanas līdzeklim (krēmam, ziedei)
Komentāri