Maijrozīte

Komentāri · 132 Skatījumi:

Maijrozīte, pielietojums, dažas receptes

 
Maijrozīte, kaut kur saukta arī par jāņrozīti (Rosa spinosissima jeb Rosa pimpinellifolia). Daži sauc arī par tējas rozi, bet tas pareizi būs vien no pielietošanas iespējas, botāniski tie ir dažādi augi. Sena šķirne, parasti saistās ar tādām pamatīgām vecām lauku mājām, kam saulainākajā stūrī aug rožu krūms. Visu gadu necils un traki adatains, bet tad vasaras sākumā pārvēršas baltā, smaržīgā kupenā. Smaržu var sajust jau pa gabalu.
Arī manās bērnības mājās tāds rožu krūms bija. Kādu gadu ziedu bija maz, citu gadu tāda kupena, ka ne lapiņas, ne kātiņa cauri saredzēt nevarēja. Pa dienu kādus mazos knibināmos mājas darbiņus visi centās paveikt iekārtojoties rožu krūma tuvumā. Rozes zariņš bija istabā netālu no gultas, lai labāka gulēšana. Roze un aromterapija tās visdabiskākajā izpausmē.
 
Rozes ziedu iedarbība uz cilvēka veselību nav tik tieša kā mūsdienu modernajam cilvēkam gribētos domāt. Te īsti nedarbosies “priekš kam un cik to dzer?” vai “kādai kaitei palīdz?”. Te nedarbojas tik vienkāršots princips “sāp galva – dzer ibumetīnu – galva pāriet”. Rozes ziediem nav arī ļoti koncentrēta bioloģiski aktīvo vielu satura, kas tās padarītu interesantas kādu slimību ārstēšanā. Par vielu koncentrāciju var spriest arī pēc tā, ka ir nepieciešams tiešām milzīgs ziedu daudzums, lai iegūtu rozes ēterisko eļļu (dažādiem avotiem skaitļi nedaudz variē, bet vajag apmēram 4 tonnas ziedu, lai iegūtu 1kg ēteriskās eļļas). Tātad ar tīras ēteriskās eļļas ieguvi mājas apstākļos diez vai būtu vērts nodarboties.
Bet roze darbojas. Ja spēj iedziļināties auga būtībā, pat ļoti spēcīgi darbojas. Caur savu smaržu un maigumu, vienlaikus spēcīgi un noteikti. Palīdz atslābt saspringumam, caur to mazina dažādas neirozes, uzlabo atmiņu un domāšanas spējas, atvieglo saspringuma izraisītas sirds un asinsvadu kaites. Un, kā jau vasaras sākumā pienākas, pamudina arī uz kādu romantiskāku domu vai izdarību.
Tā ka rozīti nenoniecinām, un negaidām arī kādu brīnumtabletes iedarbību. Pielietojumā esam ļoti brīvi. Nu ļoti būtu jāpacenšas, lai pārdozētu rožu ziedlapiņas.
 
Svaigas ziedlapiņas.
Var pievienot dzeramajam ūdenim atsevišķi vai kopā ar citām sev tīkamām piedevām. Var izmantot kūku un desertu greznošanai vai kā to sastāvdaļu. Ārīgai lietošanai var izmantot sejas masku u.c. kosmētisko līdzekļu pagatavošanai.
 
Eļļas izvilkums.
Gatavo kā jebkuru citu augu eļļas izvilkumu. Receptes atrodamas dažādās valodās un dažādos avotos. Mainās nianses, uzturēšanas laiki u.t.t. Ir receptes, kur aplej svaigus ziedus, pāris dienu notur, tad nokāš un ar to pašu eļļu aplej nākamos. Arī sendienās parfirmēri ar taukiem izvilka smaržas no ziediem. “Biezumus” ārā nemetiet – pagatavojiet vakaram sejas masku vai kādu skrubīti.
 
Vecmāmiņas rožu zapte
Ja ziedu bija ļoti daudz, vecmāmiņa vārīja rožu zapti. Saber katlā ziedlapiņas – tā cik satilpst. Aplej ar cukura sīrupu un maisot vāra un lēnas uguns. Pieclitrīgajā katlā kādu litru sīrupa. Kad ziedlapiņas saplakušas, liek klāt nākamās un nākamās, kamēr pietiek lapiņu, vai virums ir gana biezs. Kad visas lapiņas savārījušās vienādi zeltaini caurspīdīgas – zapte ir gatava. Pilda nelielās izkarsētās burciņās. Glabājas kā jebkura zapte. Vēlāk šo zapti lika pie tējas, vai tāpat ar siltu ūdeni aplēja. Iesmērēja mīklā cepot smalkmaizītes – saucām par rožmaizītēm. Kopš esmu atklājusi neceptās kūkas, lieku arī kūkas masā pie krēma vai želejas.
 
Kam ir azarts -papētiet austrumu virtuvi. Austrumu saldumos roze ir tradicionāla piedeva.
Tagad var sameklēt daudz dažādu sīrupu un ievārījumu recepšu, atliek vien atrast savai gaumei piemērotāko. Daudzās ir citrons. Tā ir tikai gaumes lieta. Ja jums recepte patīk, bet citrons tajā nepatīk – nav obligāti jāliek klāt. Arī man ne īpaši patīk pievienot citronu ļoti savdabīgām un maigām garšām, jo citrona garša un aromāts pārāk dominē pār pamata produkta garšu, nevis izceļ to.
Sīrupi būs gan vairāk kā našķīši, kas derēs pie vasarīgiem kārumiem un dzērieniem. 
 
Kaltēti ziedi tējai.
Ja garšo var dzert atsevišķi. Var pievienot jebkurai (arī pirktajai melnajai vai zaļajai) ikdienas tējai. Un, protams, ir vērts pievienot tējas maisījumiem – rozes ziedi ļoti labi papildina un “noapaļo” visu pārējo kompozīciju. Labi der dažādos saaukstēšanās un nomierinošajos maisījumos.
Komentāri